Ładowanie
Książka
Węgierska wiosna
Okładka książki

Węgierska wiosna

Cena
39,99 zł
Data wydania
20 stycznia 2017
Format
125 x 195
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
268
ISBN
978-83-7805-384-2
Dostępność
dostępny

Węgierska wiosna to rzecz o Węgrzech w Siedmiogrodzie, w latach 1848–49. Opowiada dalsze losy rodziny książęcej  Strack-Eroes z powieści Saga Siedmiogrodzka.  Autor planuje jeszcze dwa następne tomy o wydarzeniach od 1849 do czasów współczesnych.

O wywodzącego się z Bawarii Sebastiana von Altenmarkt, zwanego później Strack-Erös, zatroszczyli się król Stefan I i królowa Gisela, czyniąc go rycerzem, nadając mu tytuł książęcy i ziemie w Erdelew – Ziemi za Lasami, dzisiejszym Siedmiogrodzie lub bliżej Erdely. Koligacje jego synów i córek z innymi wielkimi rodami (sąsiadami) zamieszkującymi tę ziemię uczyniło z niego najpotężniejszego arystokratę i bogacza na Węgrzech. Można uwierzyć dzisiejszym potomkom, którzy pielęgnują przekaz pokoleniowy, że Sebastian był nieprzeciętnym mocarzem (…). Opowiadają, że Sebastian był, jak na owe czasy, sprawiedliwym, uczulonym na krzywdę ludzką panem i władcą dusz jego ziemie zamieszkujących. Gdy postępowi politycy na Węgrzech na przełomie dziewiętnastego wieku optowali za zniesieniem pańszczyzny, na ziemiach Sebastiana i jego potomków panowała od niepamiętnych czasów gospodarka czynszowa.

(ze wstępu)

Autor

Krzysztof Paweł Michał Jagielski – urodzony 28 czerwca 1936 roku w Poznaniu. Obecnie mieszkający w Bad-Wildungen, Hesja, Niemcy. Członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie – Londyn. Autor bajek: Baśń Siedmiogrodzka, Króliczek Wełniany, Fantastyczne wakacje. Także książek: Za burtą Legendy, Karczma pod Krzywym Ryjem, Saga Siedmiogrodzka, Węgierska Wiosna.

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj