Ładowanie
Książka
Przegrane losy
Okładka książki

Przegrane losy

Cena
39,90 zł
Data wydania
24 sierpnia 2020
Format
170 x 240
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
386
ISBN
978-83-8011-998-7
Dostępność
dostępny

Po zakończeniu drugiej wojny światowej nadszedł czas na odnowienie polskiej państwowości. Kapitan Lucjan Goszyc zostaje oddelegowany przez nowe władze do organizowania życia na Ziemiach Odzyskanych. Trafia do niewielkiej miejscowości, która w dokumentacji widnieje jako wieś, jednak jej infrastruktura temu przeczy. Dawne Reichenau, a w obliczu zmian administracyjnych Rychwałd, jest miastem o bardzo bogatej historii i niezwykle rozwiniętym przemyśle. A dzięki swojej bliskości do nowej granicy z Niemcami i Czechami oraz możliwościom rozpoczęcia życia od nowa po zawieszeniu działań wojennych, jest też interesującym miejscem dla ludności wcześniej wysiedlonej ze wschodnich części Polski. W tle nowych warunków społeczno-polityczno-gospodarczych pojawia się wątek sensacyjny, a nawet kryminalny. Podwójne tożsamości, tajne zadania, udział w partyzantce stają się chlebem powszednim nowych mieszkańców Rychwałdu.

Wielkim atutem książki jest dodatek, pozwalający na odniesienie pewnych wydarzeń zawartych w powieści do prawdy historycznej. Pomimo iż Przegrane losy są fikcją literacką, niektóre wykreowane przez autora postaci rzeczywiście istniały, a zdarzenia opisane na kartach powieści naprawdę mogły mieć miejsce. Przeszłość w pigułce jest także podstawowym kompendium wiedzy dla współczesnych mieszkańców Bogatyni.


Książka Przegrane losy to prawie gotowy scenariusz filmowy. Czyta się szybko, wciąga, bo dialogi są żywe a opisy między nimi krótkie, dynamiczne i konkretne. […] Szczególnie podoba mi się przedstawienie interakcji między ludźmi, współpraca różnych narodów rzuconych bądź wyrwanych gdzieś i skądś. Nie wiem, czy faktycznie taka serdeczna współpraca była między Polakami a Niemcami w Rychwałdzie, ale w zasadzie nie ma to znaczenia dlatego, że chce się czytać, że tak było.

A. S.


Autor w swoim utworze potrafi nieustannie podtrzymywać napięcie czytelnika. Dla mieszkańców Bogatyni (Bogatyniaków) opowieść z czasu tuż powojennego ze względów na jej umiejscowienie jest bardzo interesująca, ale i dla Czytelników spoza regionu jest także frapująca, gdyż przedstawia historię opisywanych okolic. Inne walory to między innymi poczucie autentyczności języka w kwestiach wkładanych przez autora w usta bohaterów książki.

P. P.


Jestem pełen podziwu dla umiejętnego wplecenia w treść książki informacji o Bogatyni i okolicach. Są one krótkie ale pełne treści, może dlatego nie nudzą. Fajna rzecz.

Z. W.

Autor
Autor książki

Wojciech F. J. Kulawski

Elżbieta Plewicka-Mrygoń

Wojciech F. J. KULAWSKI

Popełniam prozę, ale też piszę rymami. Mam nadzieję, że niedługo pojawi się w księgarniach coś mojego nowego.

Elżbieta PLEWICKA-MRYGOŃ

Dałam się namówić na współtworzenie książki. Czytelnicy ocenią, czy miałam rację. Osobiście wierzę, że książka może być pomocna w poznawaniu historii regionu.

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj