Ładowanie
Książka
Październikowa pralnia
Okładka książki

Październikowa pralnia

Cena
29,90 zł
Data wydania
17 listopada 2023
Format
144 x 206
Oprawa
Miękka
Ilość stron
216
ISBN
978-83-8011-307-7
Dostępność
dostępny

Dlaczego pralnia i dlaczego październikowa? Bo powieść Haliny Grochowskiej przedstawia losy pięciu rodzin zamieszkałych w kamienicach otaczających jedno z zielonogórskich podwórek w latach 1952–58, a więc w czasach, w których Październik pełni funkcję symbolu.
Pralnia, oprócz tego, że była pralnią, dawała bezpieczną przestrzeń wspólnego słuchania zabronionych przez władzę rozgłośni radiowych i swobodnych dyskusji na wszelkie tematy dotyczące niełatwej sytuacji w kraju i za granicą. Sąsiedzi spędzają ze sobą wiele czasu, a wiążą ich tajemnice nielegalnych interesów i rozlicznych problemów, możliwych do rozwiązania tylko przy wzajemnym zaufaniu i wsparciu.
W warunkach gdy dorośli doświadczają zagrożenia aresztowaniem i represjami, ich dzieci przeżywają swoją Arkadię dzieciństwa – na przekór tym ponurym czasom. Jednak niepostrzeżenie i systematycznie oblepia ich i kształtuje socrealistyczna indoktrynacja. W szkole stykają się z wynikającymi z dramatycznych przeżyć wojennych dziwnymi zachowaniami nauczycieli. Wymyślają niebezpieczne zabawy, nie stroniąc od strzelania z procy i forsowania okolicznych przybudówek, szop i płotów. Organizują kończące się fatalnie wyprawy na szaber do pobliskich ogrodów. Nieustannie wprowadzają dorosłych w konsternację, gdy ujawniają zupełnie inne ambicje i plany niż ich rodzice, gdy byli w ich wieku.
Przez te wszystkie lata rozwija się przyjaźń Grażynki i Mariuszka – kilkulatków droczących się przy każdej okazji, ale pomagających sobie w opiece nad młodszym rodzeństwem i wspierających się w podwórkowych konfliktach.

Autor
Autor książki

Halina Grochowska

Halina Grochowska, zielonogórzanka. Po przejściu na emeryturę osiadła na mazowieckiej wsi, by w jej ciszy spełniać się w roli pisarki. Jest autorką trylogii Pokłon (2013), Poklask (2015) i nagrodzonej w 2019 roku Lubuskim Wawrzynem Literackim powieści Poprawiny (2018). Rozdział Październikowej pralni pod tytułem Imieniny triumfował na VI Konkursie Literackim o Tematyce Zielonogórskiej. Inny fragment ukazał się w jubileuszowej antologii Zielona Góra w poezji i w prozie (2022). Jeszcze w tym roku autorka zamierza ukończyć pisanie drugiej części Październikowej pralni, zatytułowanej Marcowy strych.  

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj