Ładowanie
Książka
Moja droga do Wolności
Okładka książki

Moja droga do Wolności

Cena
30,00 zł
Data wydania
29 marca 2019
Format
148 x 210
Oprawa
Miękka
Ilość stron
116
ISBN
978-83-8011-899-7
Dostępność
dostępny

Przez 35 lat uważałem, że nie mam o czym opowiadać. Po tym czasie zmieniłem diametralnie stanowisko i uznałem, że jest potrzeba mówić i pisać. A powodem zmiany jest troska o nasz wspólny dom, jakim jest Polska.

Mogło to się zdarzyć w każdym zakładzie pracy w kraju. Zdarzyło się w moim. Uznałem, że obecna sytuacja wymaga, aby jak najwięcej mówić i pisać o tym, co wydarzyło się w latach tworzenia NSZZ „Solidarność” i w okresie stanu wojennego.

Pracuję w Bydgoskim Zakładzie FAMOR S.A. W moich wspomnieniach opisałem, jak powstawały pierwsze struktury podziemia w naszym zakładzie. Działały niewykryte przez UB do końca stanu wojennego, nawet pomimo kotła, którego bezpieka dokonała 21.04.1982 roku na ulicy Czarna Droga. Rozbiła wtedy wiele organizacji związkowych istniejących na terenie Bydgoszczy, zwabionych do struktur organizacji zwanej Bydgoski Ogólnopolski Komitet Oporu, mającej na celu kontrolowanie działań związkowców w miejscowych zakładach pracy. Byłem w samym centrum wydarzeń, być może krótko, ale to wszystko jest omówione szczegółowo w książce.

Postanowiłem 18 13 grudnia 1981 napisać o tym nie dla swojej satysfakcji i nie dla zemsty na konfidentach, którzy mnie rozpracowywali. Służby bezpieczeństwa były bardzo dobrze przygotowane do wprowadzenia stanu wojennego, do perfekcji opanowały metody werbunku i współpracy z nimi. Nie zawsze można było uniknąć konfrontacji – mnie to spotkało. W tamtym czasie zrobiłem to, co do mnie należało, decyzje podejmowaliśmy pod presją czasu, zastraszenia, szantażu czy też konfrontacji z kolegą, który puścił farbę.

Przysięga zobowiązuje na całe życie, a szczególnie w okresie stanu wojennego. „Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego”.

Chcę młodemu pokoleniu pokazać, w jak trudnych warunkach funkcjonowaliśmy. Jakie przyszło nam podejmować decyzje – w mgnieniu oka – aby uniknąć represji lub uratować tych, których można było uratować. Udało się obalić znienawidzony system (komunizm), ale demokracja nie jest dana raz na zawsze i należy stać na jej straży, tak jak na straży granic Ojczyzny.

Mam nadzieje, że moja książka wzbudzi zainteresowanie wśród czytelników. Jest to literatura faktu oparta tylko i wyłącznie na prawdziwych wydarzeniach.

fragment Otwarcia

Autor
Autor książki

Ryszard Betyn

Ryszard Betyn. W sierpniu 1980 r. brał czynny udział w strajku i tworzeniu struktur NSZZ „Solidarność”. Po 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w organizowaniu ruchu sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego. W styczniu 1982 r. zwerbowany przez konfidenta do organizacji pod nazwą Bydgoski Ogólnopolski Komitet Oporu. W lutym i marcu 1982 r. dwukrotnie aresztowany, oskarżony o działalność w zorganizowanej grupie oporu na ternie firmy FAMOR. Po zakończeniu stanu wojennego działał w NSZZ „S” do czasu jego legalizacji, przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji zakładowej. Dwukrotnie wybrany delegatem na zjazd delegatów okręgu bydgoskiego. W roku 2010 r. opuścił szeregi związku na znak protestu przeciw brakowi zdecydowanych działań „Solidarności” w obronie Lecha Wałęsy.

dubetblog.wordpress.com

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj