Ładowanie
Książka
Kilka myśli o sztucznej inteligencji
Okładka książki

Kilka myśli o sztucznej inteligencji

Cena
52,90 zł
Data wydania
24 marca 2025
Format
144 x 206
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
266
ISBN
978-83-8011-440-1
Dostępność
dostępny

Jeśli, Czytelniku, jesteś zaintrygowany nadchodzącą rewolucją informacyjną w dziedzinie Al, ten zbiór esejów jest dla Ciebie. Ludzkie marzenia zbudowania maszyn dorównujących naturalnej inteligencji wydają się bliższe niż kiedykolwiek w przeszłości, ale ciągle otoczone są zbyt optymistycznymi interpretacjami i błędnymi wyobrażeniami. Autorzy wyjaśniają podstawowe pojęcia związane z rozwojem sztucznej inteligencji i oferują realistyczną ocenę aktualnego stanu jej rozwoju, kładąc w szczególności nacisk na rolę danych i automatyczne tworzenie tekstów.

Prof. Marek Machura, Bournemouth University

Autorzy wykorzystali dowcipny styl, aby przekazać codziennemu czytelnikowi swoją głęboką wiedzę i zrozumienie problemów. Prezentowane eseje odzwierciedlają podstawowe pytanie tytułu rozdziału „Czy sztuczna inteligencja jest prawdziwa?"  zawsze kontrowersyjne w świetle szumu medialnego. Dla tego czytelnika pytanie było krytyczne, gdy pod koniec lat 80. zaangażowaliśmy się w badania nad zdobywaniem wiedzy o ruchu lotniczym w celu stworzenia komputerowych systemów ekspertowych, które wspierałyby i poprawiłyby wydajność kontrolerów ruchu lotniczego. Ale „inteligentne" te systemy nie były. Termin AI był rzadko używany i jeśli nawet marzyło się o całkowitym zastąpieniu człowieka, biorąc pod uwagę technologię XX wieku, dotyczyło to tylko bardzo, bardzo odległej przyszłości. Wygląda na to, że poczyniliśmy wielkie postępy, ponieważ  być może  w przyszłości na powyższe pytanie będzie można odpowiedzieć twierdząco.

Prof. Andrew Korecki, Embry Riddle Aeronautical University

W zasadzie nie powinienem polecać tego tryptyku artykułów o sztucznej inteligencji, gdyż ich czytanie wciąga do ostatniej kropki. Osoby z ugruntowaną wiedzą na ten temat mogą pozyskać więcej argumentów na opis własności tej dziedziny informatycznej oraz jej praktycznych zastosowań. Osoby z medialną wiedzą o AI mogą zaś uaktualnić swoje rozumienie możliwych pożytków rzeczywistego wykorzystania ChatGPT, a szczególnie ostatnio zaprezentowanego o1, mającego być lepszym w rozwiązywaniu testów matematycznych i programistycznych od tych, którzy je opracowali. Ten tryptyk artykułów jest wart poświęcenia mu naszej uwagi, zanim zastąpi nas kiedyś sztuczna inteligencja.

Dr inż. Wacław Iszkowski, Kalifornia, 15 września 2024 roku

Sztuczna inteligencja (SI) wdziera się wszędzie, we wszystkie dziedziny naszego życia. Jeśli nie chcesz być pominięty w tym nowym porządku świata, to przeczytaj tę książkę, gdyż zawiera ona wprowadzenie do krainy SI, omawia jej ewolucję, jak również w przystępnej formie opisuje, co to jest SI i jak działa. Autorzy zadają sobie fundamentalne pytanie: „Czy sztuczna inteligencja jest prawdziwa?". Ten fascynujący rozdział prowadzi nas przez rozwój Si w dziedzinie automatycznego tłumaczenia i arcyciekawej dyskusji na temat świadomości. Następny rozdział to wykład na temat danych oraz metod i technik stosowanych przy wdrożeniu sztucznej inteligencji. Dane to krew i kości sztucznej inteligencji. Od ich jakości zależy, czy decyzje proponowane przez SI będą pomocne i korzystne, czy też zupełnie błędne i nawet katastrofalne. Wreszcie dwa wspaniałe eseje o literaturze. Czy SI może być pisarzem? Czy fabrykowanie książek może konkurować z literatami? Na zakończenie opowieść o Christopherze Stracheyu, mało znanym współtwórcy sztucznej inteligencji.

Prof. Miroslaw Malek, Università della Svizzera Italiana

Autor
Autor książki

Paweł Gburzyński

Wiktor Rzeczkowski

Janusz Zalo Zalewski

Janusz Zalewski zdał maturę w roku 1967 i ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w roku 1973, a doktorat obronił w 1979 roku na Wydziale Elektrycznym tejże uczelni. Po studiach pracował w Instytutach Badań Jądrowych w Warszawie i Świerku, komputeryzując eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii jądrowej, a w 1989 roku wyjechał do USA, gdzie pracował w laboratoriach jądrowych oraz uczył informatyki na uczelniach w Teksasie i na Florydzie. Jest emerytowanym profesorem Florida Gulf Coast University i profesorem informatyki na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Występuje jako współautor dwóch książek: Advanced Multimicroprocessor Bus Architectures (IEEE Computer Society Press, 1995) i Parallel and Distributed Real-time Systems (Nova Science Publishers, 2002). Opublikował też zbiór opowiadań Panienki (Warszawa, 2020, II wyd. 2024), a prywatnie zajmuje się tłumaczeniem na język polski literatury polskich Amerykanów oraz analizą twórczości literackiej amerykańskich bitników.

Paweł Gburzyński zdał maturę w roku 1971 i w tymże roku, przez przypadek, rozpoczął studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Studia ukończył w roku 1976, lecz nie udało mu się rozstać z Wydziałem przez osiem kolejnych lat. Obronił doktorat w roku 1982 i dwa lata później wyemigrował do Kanady, gdzie „obijał się" na uniwersytetach w Guelph, Edmonton i Vancouver, spontanicznie współpracując z zaprzyjaźnionymi firmami w Kanadzie i USA. W roku 2010, wyczerpany emigracją, powrócił do Starego Kraju. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Albertańskiego w Edmonton (w Kanadzie) i profesorem Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Opublikował dwie książki: Protocol Design for Local and amp; Metropolitan Area Networks (Prentice Hall, 1995) i Modeling Communication Networks and Protocols Implementation via the SMURPH System (Springer, 2019). W wolnych chwilach gra na basie w ciechanowskiej kapeli Alle Blues Band.

Wiktor Rzeczkowski zdał maturę w Krasiniaku w 1969 roku. Studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej w specjalności Maszyny Matematyczne. Od 1977 roku pracował w dziedzinie baz danych oraz inżynierii danych i wiedzy w Instytucie Podstaw Informatyki PAN, gdzie w 1986 roku obronił pracę doktorską. W 1989 roku wyjechał do USA i przez trzy lata pracował jako profesor wizytujący w Computer Science Department na State University of New York. W 1992 roku przeprowadził się do Kanady. Pracując na uniwersytecie McMaster w Hamilton, zajmował się praktycznymi zastosowaniami komputerów, najpierw w badaniach klinicznych leków, a potem w działalności bibliotecznej. Opracował i wdrożył własne innowacyjne rozwiązania sprzętowe i programistyczne, w tym dla komputerowych centrów danych, wyszukiwania internetowych zasobów bibliotecznych, internetowej autentykacji użytkowników i bezpieczeństwa w sieciach komputerowych.

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj