Ładowanie
Książka
Ostatnie stulecie Pierwszej Rzeczypospolitej 1696–1796
Okładka książki

Ostatnie stulecie Pierwszej Rzeczypospolitej 1696–1796

Cena
46,00 zł
Data wydania
28 sierpnia 2019
Format
148 x 210
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
535
ISBN
978-83-8011-927-7
Dostępność
dostępny

4 listopada 1794 roku, gdy mroki nocy spowiły jeszcze Pragę, o godzinie 5 lawina ognia zalała polskie okopy, a następnie Rosjanie ruszyli do szturmu. Najbardziej zażarte walki trwały na szczycie trójkąta umocnień w Zwierzyńcu, którego bronił przez 4 godziny generał Jakub Jasiński. Osamotniony, po wycofaniu się wojsk dowodzonych przez generała Zajączka, walczył do ostatka – tocząc bój ręczny, straszny i krwawy, aż padł pod ciosami przeważającej ilości bagnetów wroga. […]

Suworow srodze rozgniewany dużymi stratami, jakie poniósł, krzyknął: „Diti pohulajte sobi!”. Wtedy zmasowane wojsko rosyjskie, wdarłszy się do wnętrza okopów, rzuciło się w barbarzyński sposób na spokojną ludność praską i – gwałcąc niewiasty – wymordowało w okropny sposób 7 tysięcy bezbronnych mieszkańców, bez różnicy płci i wieku. Wbrew wszelkim prawom cywilizacji mordowane dziko przez rozbestwione żołdactwo niewinne ofiary wiły się na bagnetach i pikach wśród scen rozdzierających serca. Wnet też martwe trupy męczenników pokryły szare zgliszcza i popioły podpalonej na czterech rogach Pragi.

Autor
Autor książki

Jerzy Wypych

Jerzy Wypych – miłośnik dziejów narodu polskiego. Jeszcze jako robotnik w roku 1972 wygrał w teleturnieju Wielka gra pierwszą nagrodę z dziedziny Historia Polski. W roku 1980 ukończył zaocznie studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym roku rozpoczął działalność społeczną jako członek komisji zakładowej do Związku Zawodowego Solidarność, a następnie w stanie wojennym – w konspiracji przewodniczył tymczasowej komisji zakładowej Rawaru. Za powyższą działalność został w roku 2005 uhonorowany srebrnym medalem z dedykacją: „Za pracę i poświęcenie w działalności związkowej i niezłomną postawę Polaka”. W międzyczasie, od roku 1979 działał jako przewodniczący grupy parafialnej w strukturach Kościelnej Służby Porządkowej. Funkcję powyższą udokumentował w roku 1985 świadectwem ukończenia dwuletniego kursu „Przewodników Kościelnej Służby Porządkowej TOTUS TUUS”. Obecnie ze względu na pogarszający się stan zdrowia i wiek emerytalny nieoficjalnie zawiesił swoją działalność w strukturach KSP, natomiast jego prace nad doskonaleniem wiedzy odnośnie historii narodu polskiego trwają nadal.

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj