Ładowanie
Książka
Konfekcja damska 1800-1914. Produkcja - wzornictwo - handel
Okładka książki

Konfekcja damska 1800-1914. Produkcja - wzornictwo - handel

Cena
56,00 zł
Data wydania
12 grudnia 2019
Format
176 x 250
Oprawa
Miękka
Ilość stron
224
ISBN
978-83-8011-940-6
Dostępność
dostępny

W książce opisano początki rozwoju odzieży konfekcjonowanej, noszonej dziś powszechnie, która w XIX wieku zaczynała dopiero podbijać rynek mody. Konfekcja, czyli odzież projektowana i produkowana metodami przemysłowymi, dostępna dla szerokiej klienteli jako modele seryjne, stawała się coraz większą konkurencją dla tradycyjnego ubioru szytego od wieków na miarę — na indywidualne zamówienie. Historia damskiej odzieży gotowej to nie tylko opowieść o sukniach, bluzkach czy żakietach dostępnych od ręki. To przede wszystkim fascynująca podróż przez rozwój przemysłu, nowych technik produkcji materiałów odzieżowych, seryjnego szycia oraz ekspansji nowych metod handlu i promocji zdolnych zaspokoić rosnące potrzeby kształtującego się społeczeństwa konsumpcyjnego. Ciekawa narracja w połączeniu z obfitością unikatowych ilustracji, przeprowadzą czytelnika przez mało odkryty dotychczas fragment historii ubioru.

Co wspólnego z konfekcją miała elektryczność? Jak wyglądały seryjnie produkowane modele? Jak funkcjonowały pierwsze szwalnie? Gdzie można było nabyć gotowe stroje? Czy kobiety bezkrytycznie przyjęły modę na konfekcję oraz co do naszych czasów przetrwało z początków seryjnego wytwarzania odzieży?

Patroni książki: Przegląd Włókienniczy, Mówią Wieki, Sztukater.pl, novaedita.com

Link do strony Autora: KLIK

Autor
Autor książki

Przemysław Krystian Faryś

Dr Przemysław Faryś. Specjalista z zakresu wzornictwa i materiałoznawstwa tekstyliów. Główny nurt zainteresowań naukowych skupia na historii ewolucji ubioru i analizie budowy oraz komfortu użytkowania zarówno współczesnej, jak i dawnej odzieży. Współautor wystaw poświęconych historii kobiecego stroju, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Kolekcjoner odzieży. Jego dorobek obejmuje także publikację pt. Ubiór kobiecy i jego tajemnice 1780—1930. Styl—rzemiosło—produkt.

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj