Ładowanie
Książka
Chrześcijanie na pożarcie bestiom
Okładka książki

Chrześcijanie na pożarcie bestiom

Cena
46,00 zł
Data wydania
10 listopada 2020
Format
140 x 200
Oprawa
Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron
454
ISBN
978-83-8011-947-5
Dostępność
dostępny

Myśl o opowiedzeniu o losach mojego narodu towarzyszy mi nieodparcie od wielu lat. Tragiczne wydarzenia z przełomu XIX i XX wieku na pograniczu Turcji, Syrii, Iraku i Iranu były udziałem także mojej rodziny. Utrwaliły się w pamięci wnuków i prawnuków ofiar, którzy nie doczekali się zadośćuczynienia, co potęguje poczucie moralnego obowiązku wobec nich.

Autorem tej relacji, jednej z wielu, jest francuski dominikanin, Jacques Rhétoré. Działał on w Mosulu (Irak), gdzie zmarł i został pochowany 12 marca 1921 roku. Dzięki jego wspomnieniom współczesny czytelnik może dowiedzieć się, jak wyglądały prześladowania i ludobójstwo Ormian i Asyryjczyków, które przez wiele dekad były tematem tabu. Publikacja ta ma wielką wagę, szczególnie w obliczu niedawnego (październik 2019 r.) uznania tych masowych morderstw przez kolejne państwo świata. Trud włożony w polskie wydanie tej książki pragnę dedykować jej autorowi, pamięci imiennych i bezimiennych ofiar, jak i żyjącym na wychodźstwie w wielu krajach byłym mieszkańcom mojej wsi.

Michael Abdalla


Kilka lat temu moją uwagę przyciągnął, zamieszczony w popularyzatorskim czasopiśmie „Historia”, artykuł nieznanego wcześniej Josepha Alichorana, poświęcony rzeziom, których ofiarami stali się, zwłaszcza w XIX i XX wieku, Asyryjczycy w Mezopotamii. Drugim zagadnieniem był opór tych chrześcijan Wschodu, zapomnianych przez swoich europejskich braci w wierze, przeciwko arabsko-kurdyjsko-muzułmańskiej hegemonii. Tymczasem jest to wspólnota chrześcijańska szczególnie godna zainteresowania, jako że po dziś dzień, na pamiątkę Chrystusa, używa ona zarówno w liturgii, jak i na co dzień, języka, którym posługiwał się Mesjasz – aramejskiego. Ormianie skarżą się czasem, zresztą słusznie, że zbyt mało uwagi poświęca się ludobójstwu ich narodu, popełnionemu w latach 1895-1922 w Imperium Osmańskim, a przede wszystkim, że współczesne państwo tureckie nie uznaje tego aktu bestialstwa. Na ten temat jednak przynajmniej się dyskutuje, stosuje się naciski polityczne czy intelektualne, aby ta niesprawiedliwość została naprawiona. Istnieje wszak, w następstwie upadku systemu radzieckiego, ponownie odtworzona niepodległa Armenia.


(fragment książki)

Autor
Autor książki

tłumaczenie i redakcja: Michael Abdalla

Autor: Jacques Rhétoré

tłumaczenie: Daniel Rucki

PRZEDMOWA

Jean-Pierre Péroncel-Hugoz

STUDIUM I ANALIZA DOKUMENTÓW ŹRÓDŁOWYCH

Joseph Alichoran

TYTUŁ ORYGINAŁU

Les chrétiens aux bêtes: Souvenirs de la guerre sainte proclamée par les Turcs contre les chrétiens en 1915

(wyd. Les Editions du CERF, Paryż, 2005)

Ta strona używa plików cookies.
Dowiedz się więcej o polityce plików cookies klikając tutaj